Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co jsme všechno zažili

 

 

 

DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ

 

Dnes 21.5. navštívily  děti ze třídy Motýlků a Berušek dopravní hřiště.
Děti se moc těšily, sebou měly připravené ochranné helmy. Mile nás jako vždy uvítali paní a páni policisté.  Nejprve nás čekala teoretická část. Děti se učily správně rozhlížet, přecházet vozovku, sledovaly semafory, napomínaly  neukázněné řidiče a byla u toho legrace. Poté nás čekala část, kdy si děti zvolily mezi koloběžkou či odrážedlem a už jsme vyjeli do provozu. To byla teprve zábava, občas jsme se potkali i s paní policistkou nebo panem policistou, který nás opravoval a upomínal k dodržování silničních  pravidel.
Odměnou nám bylo hezké počasí a také  pohrání na velkém dětském hřišti.
Za rok opět naviděnou.

VÝLET LICIBOŘICE

Dnes 16.5. nás čekal školní výlet do Licibořic na Babiččin statek. Děti byly moc natěšené,  už v autobuse panovala dobrá nálada. Počasí nám přálo, jelikož jsme se obávali deště.
Na statku nás uvítaly moc milé paní lektorky. Nejprve jsme se posilnili svačinkou a poté se pustili do práce. Bylo třeba se nejen seznámit se všemi domácími zvířátky, ale také se o ně postarat. Králíčkům jsme došli na seno, čepovali vodu do džbánu ze studny, oslíky nakrmili sušeným pečivem. Kravička Bůča vesele přežvykovala, kuřátka se nechala hladit a spousta jiných zvířátek jsme si prohlédli a dozvěděli se o nich nové informace.
Co děti nejvíc bavilo? Přece skákání na seně v seníku J. Tím nám také vyhládlo na pořádný domácí oběd v útulných světničkách.
Po obědě jsme ještě zavítali na koníky, prasátka a ptactvo a pak hurá autobusem domů – někteří už únavou cestu prospaly…

NÁVŠTĚVA KNIHOVNY

Dnes 11.4. mladší děti ze třídy Berušek navštívili městskou knihovnu.
Milá paní knihovnice pro děti připravila program zaměřený na svátek Velikonoce.
Děti plnily úkoly – seznámily se, co je černá neděle nebo-li liščí, pražná, kýchavá, družná, smrtná a květná. Zakreslovali je do kalendáře obrázky, prošli se v průvodu se smrtkou, házely velikonoční vajíčka a na oplátku děti řekly koledy, které znají.
Cestou jsme se prošly a s chutí na oběd se vracely do školy

MEDVÍDKOVA NEMOCNICE

V úterý po obědě jsme se moc těšili na návštěvu studentů Lékařské fakulty v naší školce. Děti v tento den přinesly oblíbeného medvídka a vymyslely mu nějakou nemoc. Tím se dostaly do role rodiče, a mohly tak beze strachu přihlížet základním vyšetřením, která jsou na medvídkovi - pacientovi prováděna. Později se všichni proměnili na lékaře a sestřičky a zábavnou formou hry se zapojili do činnosti.
A že bylo nemocí. Od bolesti hlavy, bříška, zlomenin, zánětů středního ucha až po operace. Školka se rázem proměnila v čekárnu, ordinaci, rentgen, chirurgii, EKG,  ošetřovnu a operační sál. Naše cesta z čekárny vedla k paní doktorce, která prohlédla pacienta, vypsala kartu, poslechla si srdíčko a poslala pacienta dál k odborníkovi.
Na rentgenu si děti prohlédly snímky a dle potřeby pokračovaly na improvizovaný operační sál. Vybaveni rouškou a sterilním oblečením asistovaly nebo alespoň držely palce při operačním zákroku. Zjistily, že pomáhat je důležité, přirozené a není potřeba mít strach. Vždyť plyšáci ani neplakali J. Vyzkoušeli jsme si měření teploty, obvazování, aplikaci injekcí, připravovat léky i snímkovat.
Nakonec děti provedly operaci na velkém medvídkovi Olíkovi. Bolelo ho bříško, nejdříve mu aplikovaly injekcí léky na uspání, zavedly do žíly výživu, podaly narkózu. Když už medvěd spinkal, rozřízly bříško, zkontrolovaly orgány a správně je pojmenovaly. Celý tým naše děti velmi chválil. Bříško zase zašily a když se medvěd probudil po operaci, byl už zase zdravý

KRTEK A JARO - 13.3.

Dnešní návštěva ekoprogramu s názvem Krtek a jaro dětem přibližovala živou a neživou přírodu, proměny kolem nás, změny počasí. Děti se pohybově zapojovaly, např. pantonimicky znázorňovaly růst rostlin od semínka po květ, povídaly si o návratů odlétavých ptáků, jejich obživě – probouzení žab, stavbě hnízd a vývoji vajíčka po vylíhnutí. Program se dětem líbil a těšíme se na další setkání.

MTÚ – Stavitel věží
22.2.2019
Dnes nás naposledy navštívila Malá technická univerzita – lekce Stavitel věží.
Děti si ji moc užily . Na začátku si povídaly čemu všemu se říká věž, prohlédly si obrázky různých druhů. Dozvěděly se o účelu věžových a výškových budov, zkoušely stavbu modelu věže tak, aby se věž nezřítila – k tomu  důležitost rozkladu hmotnosti a stability. Děti pracovaly samostatně, ve dvojicích a ve skupině. Nakonec postavily televizní vysílač Ještěd. Jako bonus kreslily vlajku ČR a soutěžili o nejvyšší věž libovolným způsobem – a skončilo to nerozhodně – obě věže měly 2m
…ani nám nevadilo, že tentokrát jsme porušili zákon stability i hmotnosti.

EXKURZE BIOCENTRÁL

20.2.2019
Dnešní dopoledne jsme strávili na pěkné exkurzi v kině BIOCENTRÁL.
Moc milá paní nás provedla celým kinem – prohlídku jsme započali v malém promítacím sále, které je určené pro malé skupiny. Ve velkém sále byly děti nadšené z velkých dvojsedaček, lehátek k ležení a zároveň se jim líbilo, že celé kino je jen pro ně. Jako slavní herci se děti cítily, když se proběhly na podium. Paní průvodkyně nám vysvětlila, z jakých okének a jakým způsobem  přichází světlo filmu na plátno. Poté jsme byli pozváni do promítací kabiny. Děti si prohlédly dnešní digitální promítací stroje, ale také původní mnohem starší.  Viděly různé cívky na starší filmy, převíječky filmů, prohlédly si pod světelným projektorem pásek s různými filmy, zkusily si přetržený film slepit.
Poté jsme se pohodlně usadili a čekalo nás pásmo 6ti krátkých  českých pohádek z 90tých let, jako např. Uzel na kapesníku, Pan klobouk akrobat, Poplach na hradě…
Procházkou městem jsme došli zpět k nádraží na autobus a hurá do školky na oběd.

Ekoprogram – Krtek a zima

Na začátku druhé lekce ekoprogramu Krtek a zima se děti pozdravily se svým kamarádem Krtečkem a opakovaly si s ním informace z minulé hodiny – co vytvořila příroda a co naopak lidé. Následně krteček rozdal každému kamarádovi do ruky různé přírodní plody i jiné potraviny – šišky, žaludy, oříšky, zrníčka, obilí, pečivo, sušenky, perníčky aj. Děti určovaly, jaké z těchto potravin je vhodné dávat do krmítek ptáčkům v zimě. Posléze děti vytvořily komunitní kruh kolem velkého bílého prostěradla představujícího sníh. Zde byly zakresleny různé stopy zvířat. Děti přikládaly fotografie zvířátek ke správným stopám. Krteček také dětem rozdal papír s obrázky zvířat, k nimž děti pomocí tiskátek dotvářely odpovídají stopy. Po splnění tohoto úkolu se děti s krtečkem rozloučily básničkou a již nyní se těší na další shledáníJ

POHÁDKA O SMOLÍČKOVI

Dnes 6.2. nás navštívilo divadlo Srdíčková víla s představením pro děti O Smolíčkovi.
Klasickou známou pohádkou provázely hezké písničky a dětem se vystoupení líbilo.

MTÚ- STAVITEL MOSTU
V pátek 25.1. 2019 nás již poněkolikáté navštívil pan Radek Beneš z Malé technické univerzity.
Pomocí pohádkového příběhu se děti seznámily s naším nejvýznamnějším českým panovníkem Karlem IV.  Dozvěděly se poznatky z historie Karlova mostu, vyzkoušely si je například házením „vajec do malty“, jelikož pověst říká, že při stavbě Karlova mostu se přidávala do malty vajíčka.
Dozvěděly se o stoleté vodě, poznaly důležitost pilířu a oblouků. Děti se učily vázat cihly, aby jim most nespadl.
Týmová spolupráce byla důležitou součástí dnešního projektu a nakonec děti vyzkoušely na vlastní “nohy”, jak pevný Karlův most se jim podařilo postavit.

 

Ekoprogram – Krtek a kamarádi

V rámci první lekce ekoprogramu se děti seznámily s maňáskem krtečka, představily se mu a vyslechly si jeho povídání o přírodě. Poté děti samy určovaly, co vše příroda vytvořila a co je naopak dílem lidí. Seznámily se rovněž s krtečkovým kamarádem ježkem a navzájem si sdělovaly, jak se k sobě mají chovat přátelé – pomáhat si, umět se domluvit, půjčovat si hračky apod. Následně byly všem dětem rozdány pexesové kartičky s obrázky a každý se snažil najít k sobě patřící dvojici. Po nalezení se mezi sebou kamarádi domlouvali, kdo jako první z nich odnese kartičku do krtečkova domečku. Ke konci programu děti vyposlechly příběh o krtkovi a jeho kamarádech ve městě. Do příběhu se děti zapojily tak, že nacházely odpovídající obrázky k vyprávěnému ději. Po pohádce jsme se již s krtečkem všichni rozloučili a už se velmi těšíme na další setkání s ním i jeho přáteli.

VÁNOČNÍ VÝLET

V předvánočním čase jsem se vydali na vánoční výlet na zámek Potštejn. Už předem jsme se moc těšili. Betlémský příběh se odehrává v prostorách zámecké expozice a děti si ho užily do poslední chvíle.
Příběhem provází  chudá holčička Barunka, která se vydává na dalekou cestu s andělem Arielem.
Barunka chce být u toho, až se Ježíšek narodí. Putuje přes vysoké hory, pusté pouště, lesy, přes Nazareth, projde skalami, potká tři vznešené krále, přenese se přes dobové tržiště, cestou si zazpívá. Cesta ji utiká a nakonec vstoupí do Betléma, kde spatří Marii, Josefa a malého Ježíška
Příběh a zámecké prostory nás vtáhly do vánoční atmosféry a dětem se putování opravdu líbilo.
Na zahřátí jsme byli odměněni v útulné cukrárně horkým čajem, domácí sušenkou, děti se nasvačily.
Před odjezdem jsem si prohlédli vánoční výstavu betlémů, které krásně svítili a také plnou pohádkových bytostí.
Cesta domů nám utíkala za promítnutí pohádky Lichožrouti , kdo byl unavený tak si zdřímnul angel

ČERTÍ REJ

Dnes jsme společně slavili svátek Mikuláše. Děti se ráno scházely ve třídě Motýlků.
Při vstupu do školky prošly pekelnou bránou, ve třídě čekalo pro andílky Nebíčko,
pro čertíky Peklíčko. Hrály si, tančily na veselé písničky, u stolu vymalovávaly Mikulášské omalovánky.
Letošním rokem byla převaha andílků, je vidět, že máme samé hodné děti. Když jsme byli všichni,  zahájili jsme Čertí rej  „Čertí a andělskou módní přehlídkou“  a „Vymýšlením čertích a andělských jmen“. Objevila se jména jako čert Uhlík, Roháček, Lucifer, Bonifác, Oheň, Baltazar,Pytel , Čerňásek….andílkové  zase Třpytka, Zlatovláska, Hvězdička, Peříčko…
Mezitím co jsme svačili, zjevili se tu opravdoví čerti a Mikuláš, s sebou přinesli kotlík  pekelných horkých brambor, které se dopékaly nad ohňem. Děti byly statečné, žádné slzičky. Co by také? Věděly, že jsou hodné a do žádného peklíčka nikdo nepůjde.  Přednesly básničky a na oplátku  dostaly dárky - ovocné a sladké balíčky.
Poté čertíci a andílkové okusili pekelné brambory, které „světe div se“ najednou chutnaly úplně jinak, když si je děti samy loupaly a někteří se do nich pustily i se slupkou a solí.
Zahráli jsme si na „ Čertovskou školu“. To byla teprve zábava!! Už víme - Jak se čerti válí, Jak jsou čerti líní, Jak se čerti mezi sebou baví, Jak čerti počítají, drbou si záda, když mají blešky v kožíšku… atd. Skákali jsme přes oheň – někomu se podpálil ocásek,  házeli jsme  bramborou do kotle a nakonec zahráli Čertí papírovou bitvu.
Moc jsme si užili dnešní rej a za rok zase naviděnou.

Předvánoční ateliéry - přípravy na Vánoce

Dnes 28. 11. k nám do školky přišly Vánoce. Děti během celého dopoledne mohly za poslechu koled a vánočních písní péct cukroví, které nám celou školku krásně provonělo. V dalším ateliéru děti vyráběly ozdobičky - Andílky, které společně pověsíme na stromeček u pošty a na stromeček ve školce. Na závěr si děti zazpívaly koledy a zatančily na vánoční písně, které si připravují na Vánoční besídku - 11. 12. od 16.00 hod.

VYHLÁŠENÍ VÝTVARNÉ SOUTĚŽE

Dnes proběhlo ve školce slavnostní vyhlášení soutěže na téma

KAMERA! KLAPKA! JEDEM!
Všechny děti, které se zapojily, byly odměněny.
A jaké jsou výsledky hlasování?                   

1. místo -   Hyneček Pachel

2. místo - Martínek Landa

3. místo – Davídek Procházka

Gratulujeme vítězům, všem děkujeme za zapojení se do soutěže, krásné výrobky a doufáme, že jste si vyrábění s dětmi užili. Těšíme se na další nápady zase za rok smiley

SPANÍ V MŠ

Celý týden jsme se  těšili na očekávané spaní ve školce. Neslo se v tématu ,,Kamera, Klapka, Jedem...´´
 Děti si s rodiči nachystaly pelíšky, statečně rozloučily a radovaly se, co nás čeká.
Prvním  soutěžním pořadem bylo „Československo má talent“.  Z dětí se stali účastníci talentové soutěže a šlo jim to úžasně.  Někteří odvážně a jiní s trémou vystoupili se svým číslem před diváky i porotu. A že se všem dařilo? To jsme poznali na hodnocení – většinou samé jedničky, fandění a velký potlesk ostatních soutěžících. Nakonec jsme se roztančili společně na vystoupení jednoho z účastníků a bylo nám dobře.
 Jen nám pěkně vyhládlo a hurá na další soutěžní pořad „Prostřeno“
Děti zasedly u prostřeného stolu, předvedly své jídlo, prozradily recept, z čeho se vyrábí, kde se pěstuje, jestli je zdravé, kdo pomáhal vařit,…. J . Dobrůtky byly opravdu vynikající a moc jsme si na nich pochutnali.
S plnými bříšky jsme se vydali ven na „stezku odvahu“. Všichni nebojácně s baterkou prošli trasu a někteří i několikrát J
Když jsme se ochladili,  vrátili jsme se na poslední soutěžní pořad „Večerníčkův kvíz“. Děti vyrobily večerníčkovu čepičku a hádanky mohly začít. Byla to zábava a někdy si i lámaly hlavičky:-)
Před spaním jsme si vyčistili zoubky a hurá do spacáků na pohádku.

Dobrou noc všem.

Poprvé na hvězdárně

Ve čtvrtek 1. 11. jely děti ze třídy Berušek na exkurzi do Planetária a Hvězdárny v Hradci Králové. V promítacím sále děti žasly nad velikostí kopule a  nebem, o kterém si myslely, že je opravdové. Během zajímavého povídání a promítání se děti podívaly na naši planetu z více jak ptačí perspektivy, podívaly se na měsíc, na další planety a celou galaxii. Děti se seznámily s  jevy vesmíru, jako je sluneční soustava, hvězdy, souhvězdí a planety. Poté na děti čekala pohádky ,, Zvířátka ve vesmíru´´, při které si všechny nové poznatky spolu se zvířátky zopakovaly. Po malé svačince jsme se pány průvodci zašli také podívat na hvězdárnu na velký dalekohled. Celá exkurze děti velmi nadchla.

Hudební divadlo v MŠ

Ve středu 17. 10. do MŠ zavítalo kvinteto hradeckých filharmoniků. Pro děti si připravili pohádkový příběh ,,Zvířátka a Petrovští´´. Děti se při poslechu hudby seznámily s názvy hudebních nástrojů, naučily se společně jednu píseň, vyzkoušely si dirigování.... Přestože se jednalo o vážnou hudbu, děti pohádka velice zaujala a bedlivě vše poslouchaly a sledovaly.

DIVADLO v MŠ - DĚDA LISTNÁČ A SKŘTEK KVÍTEK

Dnes 8.10. nás navštívila divadelní skupina Srdíčková víla s představením
Děda Listnáč a skřítek Kvítek
Pohádkou provázely postavy: Bukáček – učil děti, že cizí věci se bez dovolení brát nesmí,  Bubák - že zvědavost se nevyplácí, Kanimůra -  poučila o tom, že když někdo udělá chybu, zaslouží si  odpuštění, Kvítek - dobrý kamarád, který ukazoval, že kamarádi si pomáhají a Děda Listnáč – který měl rád přírodu a barevné listy.

MALÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA
Dnes 4.10 nás podruhé navštívil lektor Malé technické univerzity. Dětem se představil kamarád Radek, který nás provázel lekcí s názvem Malý architekt.
Děti si na začátku zopakovaly informace z minulé hodiny – připomněly si jak  budovaly město, stavěly z lega nemocnici, divadlo, nádraží, restauraci, hasičskou stanici, policejní stanici, lékárnu.
V dnešní lekci děti hledaly rozdíly mezi domem, bytem, věžáky, že i panelák může být malý dům, učily se skládat správnou skladbu zdi – překládat z malých a velkých kostek lega tak, aby dům měl pevné základy.
Poznaly druhy domovních zdí, učily se hravou formou čtení technického výkresu.
Seznámily se, co je půdorys domu, čemu se říká obvodové zdi a příčky, kam se otevírají dveře.
Stát se na chvíli architektem děti moc bavilo, nejednou byl úkol těžší, ale předškoláci si nakonec se vším poradili, ostatním dětem pomohli dospělí.
Nakonec si všechny děti zasloužily diplom Malého architekta.

SOLNÁ JESKYNĚ

Dnes jsme s dětmi poprvé navštívili solnou jeskyni Medispa. Jeli jsme  městskou dopravou, kousek jsme šli pěšky přes most, kde děti obdivovaly řeku. Dokonce jsme se dozvěděli, že Orlice se jmenuje podle toho – že nad Orlicí létají orli J
Děti si daly nejprve svačinku, mezitím jsme se seznámili  s pravidly v solné jeskyni.
Děti si pobyt moc užily – hrály si hračkami, zahrabávaly a hledaly pravěká zvířata – dinosaury, odpočívaly na relaxačních lehátkách, nakonec nám paní pustila na pár minut vyprávěnou pohádku.
Po návratu do MŠ jsme si ještě pohráli za pěkného počasí na zahrádce.
 

 

BATŮŽKOVÝ DEN
VÝLET NA KUNĚTICKOU HORU

Dnes 26.9. jsme ve školce pořádali Batůžkový den. Jeli jsme na výlet objednaným autobusem na Kunětickou horu.
Děti se těšily a počasí nám přálo. Svítilo krásně sluníčko. Starší děti po příjezdu vyrazily směrem vzhůru na hrad Kunětická hora. Cestou plnily úkol – sbíraly přírodniny, které chtějí věnovat někomu, kdo je pro ně důležitý. Nahoře na nás čekalo stádo koziček, které se dětem moc líbily a nakonec nás i provázely - dokonce s námi chtěly i posvačit naše jídlo. Motýlky po příjezdu čekala procházka, při níž si děti prohlédly zvířátka v ohradách, poučily se, jak se jmenují, jak se říká jejich mláďátkům, jakou barvu mají, proč se nesmí krmit cizími lidmi apod. Procházka dále pokračovala do místního lesíku, kde si děti směly nasbírat různé lesní plody, lístky, mech, větvičky apod., vložit si je do celofánového sáčku a jako dáreček si je odnést domů. Poučily se o tom, jak se odlišuje listnatý strom od jehličnatého i jak se stromečky mění v průběhu celého roku. Díky tomu, že děti po celou dobu procházky pěkně naslouchaly a plnily zadané úkoly si za odměnu mohly pohrát na dětském hřišti v blízkosti lesíku. Cestou zpět k autobusu jsme se rozloučili se zvířátky a prohlédli si hrad cká Kunětickou horu. Všechny děti mohly vidět krásně zblízka lesní zvěř, která si i je přišla prohlédnout.
Výlet se nám povedl, v autobuse jsme zhlédli pohádku a hladový se vrátily na oběd do školky.

SPORŤÁČEK

Děti ze třídy Berušek dnes 25.9. zahájily  „Sportáček“.  Nejprve jsme se seznámili  s pravidly  jak se chovat v tělocvičně, proč cvičíme a sportujeme. Děti se moc těšily a bylo to poznat. Zahráli jsme si hru, cvičili jsme na nářadí, učili jsme  se sportovní pravidla. Bohužel nám čas rychle utekl – ale postupně trénujeme i rychlost při oblékání a převlékání…takže se těšíme na „Sportu zdar“ příště.

NÁVŠTĚVA KNIHOVNY KUKLENY

Dnes 24.9 jsme s třídou Berušek poprvé v letošním roce zavítali na návštěvu do knihovny. Některé děti byli v knihovně úplně poprvé a moc se těšili.  Naše milá paní knihovnice děti seznámila s programem knihovny, kam patří knížky, jak se k nim chovat. Přivítali s dětmi společně podzim a ozdobili si podzimní strom listy se jmény.
Nakonec si děti vypůjčili moc hezké obrázkové knížky, které je zaujaly, s kamarády si prohlíželi a paní knihovnice dětem předčítala.
Už se  těšíme na další návštěvu.

 

MALÁ TECHNICKÁ UNIVERTIZA – STAVITEL MĚSTA

Dnes 20.9. k nám do školky přijela milá paní lektorka Simona z
Malé technické univerzity.  Malá technická univerzita je zábavný program polytechnického vzdělávání. Názorně a jednoduše dětem předává základy techniky pomocí stavebnice Lego Duplo.
Dnes jsme se poprvé seznámili s tímto programem. Děti si povídaly o našem městě – seznámily se se strukturou kruhového objezdu, jaké zde stojí budovy, jaké mají značení,  jaká je tu doprava. Ve skupinkách složily  část mapy pomocí puzzle kousků. Z lega Dupla stavěly budovy, které postupně začleňovaly do mapy. Na závěr  jsme dostali školkový úkol do příště - vše zakreslit do prázdných map.
Už se tešíme na další setkání, co budeme stavět :-)

 

 

Příspěvky

Akce 2018/2019

28. 8. 2018

 

Akce 2016/2017

22. 8. 2017

 

Akce 2015/2016

27. 8. 2016

 

Akce 2014/2015

9. 9. 2014

 

Akce 2013/2014

6. 9. 2013