Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akce 2014/2015

9. 9. 2014

11. června 2015

ZAHRADNÍ SLAVNOST


Loučení s předškoláky je vždy znamením, že další školní rok končí a začínají pomalu prázdniny.Naše ZAHRADNÍ SLAVNOST  pod názvem "Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo"se konala v odpoledních hodinách za pěkného počasí, což přispělo také k dobré náladě. Děti svůj program zvládly na jedničku s několika hvězdičkami. Vybrané písničky Z.Svěráka a J.Uhlíře se rozezněly do všech stran a zpříjemnily společně strávený den. Dobroty, které jsme mohli všichni ochutnat, byly uměním mnoha rodičů a babiček. Děkujeme i za nakoupené ovoce, zeleninu a další pochutiny.

Zároveň bych se s vámi rodiči ráda rozloučila i já z řad učitelek a doufám, že texty,které jsem pro vás psala byly zdrojem příjemných chvil, informací a relaxace. Děkuji všem rodičům za to, že jsem mohla trávit pracovní dny s tak milými bytostmi, být jim pomocníkem, vzdělávat je a vést je k poznání, jak se jeden k druhému správně chovat a jak spolupracovat. Nezapomínejme, že děti jsou naše budoucnost.                                          

 S pozdravem      Horáková Carmen

 

4. června 2015

FOTBALOVÉ UTKÁNÍ

Opět po roce jsme se zúčastnili fotbalového utkání hradeckých mateřských škol na Háječku. Náš trenér, pan Filip Luňák v jarních měsících děti trénoval a připravoval na toto utkání a zdařilo se. Umístili jsme se na krásném 6. místě ze 14 přihlášených mateřských škol. Děkujeme panu Luňákovi a dalším rodičům za podporu při utkání a těšíme se na příští, již 6. ročník.

 

1.června 2015

OSLAVA MDD

V ulici Dvorská, za kruhovým objezdem je velmi útulná rodinná restaurace"U černé ovce".Všichni jsme se tam vydali, abychom oslavili MDD. Zmrzlinový pohár, který byl pro nás připraven chutnal výborně.

 

28. května 2015

KNIHOVNA

Naposledy v tomto školním roce navštívili předškoláci Městskou knihovnu v centru Hradce Králové.Paní knihovnice připravily na téma "konec jara-začátek léta" zajímavý program .Děti odpovídaly na různé otázky týkající se tohoto období.Všichni jsme byli překvapeni, co všechno děti znají.Potom mezi knihami hledaly schované obrázky a vyslechly si povídku"Klíčící semínka".Na závěr si vytvořily papírové berušky, které si odnesly domů.

 

21. května 2015

NÁVŠTĚVA SMETANOVA STATKU


Předškolní děti odjely městským autobusem na Smetanův statek, kde je čekali majitelé pan a paní Smetanovi.Samozřejmě nechyběl ani náš kamarád Tomášek. Se svojí starší sestřičkou Terezkou nás zavedli k lamám a králíčkům o které se starají.Pan Smetana svezl děti traktorem a paní Smetanová připravila několik hádanek o plodinách a koření.Také nabídnutý koláč dětem moc chutnal.Na zahrádce si děti chvíli společně pohrály a na cestu domů jsme ještě dostali zdravou výslužku.O této pěstované plodině každý správný kuchař ví, že nesmí chybět v žádném poctivém guláši.Děkujeme Smetanovým za zprostředkovanou exkurzi a vřelý přístup.Jsme vždy rády, když se najde z řad rodičů někdo, kdo nám může nabídnout zajímavé povídání,exkurzi, podělí se s námi o zážitky a tím rozšíří dětem povědomí o různých věcech kolem nás.

 

18. května 2015

DIVADLO

Paní Vinklárková přijela mezi nás a spolu s ní tři čuníci.Hlavní hrdinové se společně vydali k moři, kde zažili všelijaká dobrodružství.Samozřejmě nejpevnější loď zachránila oba brášky.Příběh byl inspirován pohádkou O třech čunících.Vše dobře dopadlo a to vždy děti uklidní.

 

14. května 2015

HRAJEME SI S PASTELKOU


Malý Kryštůfek byl součástí příběhu, který nám přijela zahrát paní Dana Pechánková. Loutky v podobě pastelek předváděly co všechno umí nakreslit.Celý příběh doprovázely veselé písničky. Dětem se hudebně výtvarné představení moc líbilo.

 

5. května 2015

KLUB SLUNÍČKO

Každé první úterý v měsíci měly možnost maminky s dětmi navštěvovat naší mateřskou školu v adaptačním klubu Sluníčko. Malé děti se během roku nenásilně začleňovaly do kolektivu, hrály si s hračkami, seznamovaly se s učitelkami. V průběhu tohoto posledního setkání si děti s maminkami vytvořily obrázek kvetoucího stromu, kde si vyzkoušely rozfoukávání skvrny, mačkání jemného papíru a lepení. Nakonec jsme v kruhu pohybově ztvárnili píseň Na jaře, na jaře, čáp jede v kočáře........Doufáme, že nově přijaté děti díky tomuto pravidelnému setkávání lépe zvládnou v září nástup do mateřské školy a odloučení od svých rodičů.

 

30. dubna 2015

NÁVŠTĚVA KNIHOVNY

Den čarodějnických sletů byl tady. Dvě čarodějky nás přivítaly u hlavního vchodu knihovny a odvedly nás do prostor dětského oddělení. Usadili jsme se na pohodlnou pohovku a poslechli si vyprávění o tradici a zvycích. Co všechno patřilo k čarodějce? Jak vypadala? Jaká byla? Z čeho vařila lektvary? Z jakých bylinek? Hravou formou a pomocí obrázků se děti naučily poznávat několik kouzelných a léčivých  bylinek. Ve výtvarném koutku si děti měly možnost vyrobit barevnou, skleněnou  lucerničku, kterou si odnesly domů. Ke konci naší návštěvy si poslechly příběh z knihy Malá čarodějka a prohlédly si několik knížek.

 

9. dubna 2015

ELEKTRÁRNA HUČÁK

Předškolní děti navštívily hradeckou elektrárnu Hučák, kde se dozvěděly z jakých zdrojů se vyrábí elektřina, jak se  na má elektrickým proudem šetřit, jak se odstraňují závady. V informačním centru si děti pohrály s plachetnicemi a solárními autíčky, obdivovaly dřevěné kolo na spodní vodu, zhlédly autentický model moderní větrné elektrárny a na nádvoří viděly skutečnou vodní turbínu. Zkusily si také vyvolat tornádo .Součástí expozice byla ukázka historického zařízení rozvodny.Děti byly z exkurze nadšené.

 

1. dubna 2015

ZÁBAVNÉ ATELIÉRY

Všechny čtyři skupinky dětí se věnovaly výrobě velikonočních dekorací a dobrot. V jídelně  pletly z těsta skořicovou pomlázku, ve třídách si vyráběly košíček s malovanými vajíčky, slepičku z papírového tácku a velkou velikonoční kraslici z papíru, která určitě zdobila doma nejedno okno v pokojíčku. Všechny výrobky se dětem velice zdařily a měly z nich radost.

 

27. března 2015

DIVADLO  V MŠ

Jarní atmosféru nám ve školce navodila paní Vinklárková s pohádkou Máša, Míša a Velikonoce. Děti si během představení připomněly plno jarních básní, písní a koled. Zapojily se do děje s takovým zápalem, že téměř nebyly k utišení. Také si vyzkoušely, jaké to je zpívat a mluvit do mikrofonu.

 

20. března 2015

JARNÍ VÝSTAVA PET- ART

Pomocí enviromentální výchovy jsme nahlédli do problematiky životního prostředí a zapřemýšleli jsme nad tím, co by pomohlo naší planetě, aby nebyla smutná.V ateliéru HDD se  děti seznámily s materiálem, ze kterého byly všechny vystavené výrobky vyrobeny. Vyslechly si pohádku "O plastové lahvi a pytlíku od rohlíku" a v závěru  dění si vyrobily kytičku ze stejného materiálu. Cestou zpět jsme si všichni prošli historickou část města a terasy.

 

2.- 6. března 2015

USMĚVAVÉ LYŽOVÁNÍ

První březnový týden se 19 dětí z naší mateřské školy vypravilo na týdenní lyžařský výcvik do Olešnice v Orlických horách. Každý den v 7.30 hod děti vyzvedl u školky autobus, ve kterém cestovaly ještě děti z MŠ Plotiště a Plácka. Od 9. hod pak probíhala výuka lyžování. Děti byly rozděleny podle lyžařských dovedností do skupinek po pěti. Každá skupina měla svého instruktora, který se o děti po celou dobu staral. Děti během týdne dělaly ohromné pokroky a bylo až k neuvěření, že za pouhých pět dní se všichni naučili lyžovat. Poslední den probíhaly lyžařské závody, na které se přijela podívat spousta rodičů. Bylo nádherné počasí a všichni s úžasem sledovali, jak dětem lyžování jde. Co dodat? Bylo to opravdu "usměvavé lyžování" a my se už teď těšíme na příští lyžařskou sezónu.

 

16.- 20. února 2015

KARNEVAL

V rámci barevného týdne a únorového veselí u nás ve školce proběhl karneval. Děti se převlékly do různých masek a kostýmů ve kterých si nejenom zatancovaly, ale účastnily se i zábavných disciplín a her. V závěru dopoledne, za snahu a nápaditost, byly dětem rozdány drobné odměny a sladkosti.
                     

11. února 2015

ZÁBAVNÉ ATELIÉRY

Znovu se nám naskytla příležitost uspořádat s dětmi skupinové, netradiční činnosti během dopoledne.Tématem byl Masopust, jehož tradicí je pečení koblížků. Děti se těšily, jak s paní učitelkou  z daných surovin vypracují těsto a uválí hezké, kulaté koblížky.V dalších skupinách děti vyráběly karnevalové masky, jiní tvořili z moduritu různé druhy pečiva, koláče, dortíky, které po upečení a nabarvení využijí při hrách ve svém obchůdku. Poslední aktivitou byly logické hrátky. Myslíme, že  každý občas uvítáme příjemnou změnu, která obohatí režim běžného dne. 

 

29. ledna 2015

NÁVŠTĚVA KNIHOVNY

Po příchodu a milém přivítání si paní knihovnice s dětmi vypravovaly o zdravé výživě, o tom, co bychom měli jíst a co ne.V pracovním koutku dostal každý obrázek lidského těla (panáčka),do kterého postupně vlepoval orgány.Při práci si děti zábavnou formou  osvojovaly vědomosti o tom, které vitamíny jakému orgánu prospívají a ve které zelenině či ovoci je najdeme.Paní knihovnice si také připravily úkol na procvičení paměti.Ukázaly dětem deset potravin,které po chvíli zakryly látkou.Co si z toho děti zapamatovaly, nakreslily. Poslední část bohatého programu vyplnila pohádka " O Pepince", která byla zdramatizována.

 

16. ledna 2015

DIVADLO

Zlatovláska a další postavy z pohádky přijely mezi nás. Paní Vinklárková je již u nás stálým hostem a vždy se moc těšíme na ni a její loutky. Děti si připomněly děj,  osvojily si tři úkoly, které Jiřík měl splnit, aby získal ruku Zlatovlásky. Vše dopadlo dobře, jak v pohádkách očekáváme. Všichni  jsme byli z divadla nadšení. Taková představení je nutno jen a jen chválit a doporučit ostatním. 

 

13. ledna 2015

NÁVŠTĚVA ZŠ

Pár dní před zápisem navštívili předškoláci základní školu, aby si vyzkoušeli, jak taková vyučovací hodina probíhá. Některé děti přistupovaly k učení se zájmem, aktivně spolupracovaly, některé nesměle přihlížely. Aktovku ale našlo pod stromečkem mnoho dětí, takže hurá k zápisu a v září do školy.

 

17. a 19. prosince  2014

VÁNOČNÍ BESÍDKY

V  adventním čase proběhly v naší mateřské škole vánoční besídky dětí z motýlků i berušek. Na rodičích a prarodičích bylo vidět, že se velmi těší na program. Myslíme si, že za tak krátkou chvíli se toho děti naučily ve školce mnoho a měly co nabídnout. Básně, písně, tanečky a hry všeho druhu. Překvapením byla upravená pohádka O Červené Karkulce a vánoční hudební pohádka O Ježíškovi a zvířátkách. Předvánoční atmosféra byla okouzlující, příjemná, s nekonečnými dobrotami od Vás všech rodičů. Děkujeme za příjemně strávené společné chvíle a bohatou tabuli cukroví. 

 

2. prosince 2014

ČERTOVSKÉ HRÁTKY

Základní a mateřská škola Štefcova pozvala své kamarády na zábavné dopoledne, kde v prostorách tělocvičny byly připraveny disciplíny provázené čerticemi.Šest mš mělo možnost se přihlásit a zúčastnit se .Děti byly natěšené, jak zvládnou překážkovou dráhu,hod míčkem,skoky v pytli a závod o čertovský poklad.Bylo to pro děti trochu fyzicky náročné,jelikož bylo potřeba se nejdříve poprat s kluzkou podlahou. Nakonec jsme všechno zdárně zvládli a všechny děti byly odměněny mikulášskou a čertovskou nadílkou.I sám Lucifer přišel mezi nás.

 

28. listopadu 2014

ZDOBENÍ STROMEČKU

V pátek na nás čekal před poštou vysoký,mohutný smrček, který se těšil na naše ozdobičky.Děti za základní školy přišly o něco dříve,takže začaly stromek zdobit svými výrobky.Pak přišel čas, kdy ho rozveselily i naše děti z mateřské školy.Však se můžete podívat jak pyšně stojí před poštou v celé své kráse.

 

27. listopadu 2014

NÁVŠTĚVA KNIHOVNY

Předškoláci již podruhé zavítali do městské knihovny, kde na nás čekala čertice a andílek.Oba dva nás provázeli pekelnými a andělskými příběhy.Děti si zahrály hru" Na bránu ", která otevřela hodným dětem bránu andělskou a zlobivcům bránu pekelnou.Ve výtvarném koutku si děti měly možnost vyrobit ze samotvrdnoucí hmoty vánoční perníček, který si odnesly domů.Jelikož jsme měli ještě trochu času, děti si prohlédly nějaké knížky a pohrály si s hračkami.Bylo to příjemné dopoledne.

 

25. listopadu 2014

VYHLÁŠENÍ VÝTVARNÉ SOUTĚŽE

Tématem naší výtvarné soutěže rodičů a dětí byl" Život z vajíčka".Zúčastnili se s potěšením všichni, takže byli i všichni odměněni.Vaše hlasovací lístky rozhodly o tomto umístění.

1. místo -rodina Rudolfova
2. místo -rodina Luňákova
3. místo -rodina Taufmanova

Děkujeme všem rodičům a dětem za krásné výtvory, nápady a fantazii.Těší nás, když můžeme společně prostory šaten vyzdobit vašimi výrobky a uvědomit si,jak bohatý a pestrý je život kolem nás.

 

12. listopadu 2014

JAK STRÁŽNÝ ANDĚL OCHRÁNIL JOSÍFKA

Ve středu k nám opět zavítalo divadélko paní Vinklárkové,která nám vždy zahraje moc pěknou pohádku.I tentokrát jsme všichni sledovali děj a čekali na rozluštění, jak to všechno dopadne.Dobro vítězí a zlo je potrestáno.Tak by to mělo být i v tom našem světě.
 

22. října 2014
 
DÝŇOVÉ ODPOLEDNE
 
Podzimní čas láká pouštět draky, česat ovoce ,hrabat listí.......nebo tvořit z dýní. A to byla ta pravá zábava. Zručné ruce rodičů a dětí vytvořily "školku dýňáčků". Jen se podívejte, jak jim to sluší:-)viz.fotogalerie. Po práci následovala ochutnávka  dobrot, které upekly nejenom děti, ale i zaměstnanci školky.
 
 
15. října 2014
 
BIO CENTRÁL
 
Všichni jsme odjeli objednaným autobusem na hudební představení, které nám přiblížilo příběhy pejska a kočičky od Josefa Čapka. Dvě děti z naší mateřské školy měly možnost přímo spolupracovat s herci na jevišti.To byl pro ně opravdový zážitek:-)Ani my jsme ale nezaháleli.Vystoupení herců jsme podpořili zpěvem a rytmickými potlesky.
 
V pátek 17. října jsme tu byli znovu.Tentokrát se promítal příběh Pošťák Pat.

 

2. října 2014
 
NÁVŠTĚVA KNIHOVNY
 
Ve čtvrtek předškoláci poprvé navštívili novou Městskou knihovnu ve Wonkově ulici.Dvě usměvavé paní knihovnice pro nás měly připravený velice zábavný program s podzimní tematikou.Děti si vypravovaly o charakteristických znacích podzimu, poznávaly stromy a jejich plody.Dále měly za úkol poznávat na obrázcích ovoce, zeleninu a určovat jejich barvu.Také si děti vyslechly krátký příběh nazvaný "Kamarádi v košíku".Aby se děti po delším sezení trochu protáhly,šly hledat v prostoru knihovny obrázky hub.Ty pak nosily paní knihovnici do košíku.V pracovním koutku si ještě stačily pohrát s barvami(obtiskovaly jablíčka a listy na papír)Na závěr si všichni společně zahráli pohádku "O veliké řepě"Již dnes se těšíme na další návštěvu, která nás čeká 27. listopadu.

 

29. září 2014
 
SOLNÁ JESKYNĚ
 
V posledním týdnu měsíce září jsme se vydali do solné jeskyně, která se nachází nadaleko hlavního nádraží v Chelčického ulici. Chodíme tam již několik let zcela pravidelně, abychom podpořili zdraví dětí a posílili jejich imunitu. Každá třída chodí samostatně a návštěvu opakujeme po 14 dnech .Děti byly velmi spokojené, některé již po prvním odchodu z jeskyně říkaly:"Kdy půjdem zase do solné jeskyně, já chci jít do solné jeskyně:-):-)"Děti tam poznávají i vlastnosti soli a hledají velké krystaly.

 

Tentokrát začneme  školní rok trochu netradičně. Jelikož na webových stránkách  roku 2013/2014 bylo více textu než je kapacita,nebylo možné napsat pár vět o poslední akci v měsíci červnu. Proto se nalaďte či zavzpomínejte na zahradní slavnost "Piráti a námořníci."Fotografie najdete ve složce akce 2013/2014.

17. června 2014
 
ZAHRADNÍ SLAVNOST

Školní rok 2013/2014 jsme zakončili slavnostním způsobem, který pro všechny zúčastněné bývá příjemným odpočinkem, relaxací a uvolněním. I tentokrát se naplnily naše představy o hezkém odpoledni, kdy všechny děti měly možnost rodičům, prarodičům, sourozencům a dalším návštěvníkům ukázat, jak pilně se připravovaly na vystoupení. Zahradní slavnost proběhla na školní zahradě ,kde námořníci a piráti "dopluli " na daleký ostrov v Tichém oceánu. Příběh děti vyjádřily nejenom slovem, ale i pohybem a hereckým uměním. Podle vyjádření některých dospěláků se akce velmi zdařila a sklidila velké uznání. Jsme tomu rády, jelikož naší snahou vždy je, aby rozloučení s předškoláky obsahovalo radost, štěstí, touhu, emoce a probíhalo v duchu naprosté harmonie. Příběh námořníků a pirátů byl ukázkou toho, že ikdyž někdy bývají situace napjaté, tísnivé a plné strachu, přijde okamžik naděje a víry v "uzdravení" lidké bytosti. Tím pohádkový příběh a školní rok končí a něco nového začíná...........Děkujeme všem rodičům a prarodičům za nakoupené a napečené dobroty.

 

 10. září  2014

 
BUDULÍNEK MANDELINKA
 
První společnou kulturní akcí v novém školním roce bylo divadlo "Budulínek Mandelinka", které nám přijela zahrát naše milá paní Vinklárková. Přivezla s sebou i Srdínkovou vílu, která svým zvonečkem lehce zazvoní a pohádka vždy  začíná. Malý Budulínek bydlel na Mechovém vršku s dědečkem a babičkou, ale byl to kluk nezbeda. Vše, co mu bylo řečeno, dělal opačně. Babička s dědečkem si s uličníkem nevěděli rady. Až jednou je napadlo, že..............a to vám určitě všechno prozradily děti, jelikož poslouchaly tak soustředěně, že by i špendlík byl slyšet. Děj pohádky byl v moderní i klasické podobě. Všichni jsme byli nadšení nejenom hereckým vystoupením, upraveným dějem a vtipností příběhu, ale i dědečkovým důvtipem, jak Budulínka ze své neposlušnosti "vyléčit ". Jakýkoliv příběh paní Vinklárkové září vtipností, originalitou, pohodou a poučením.Obličeje dětí zářily štěstím:-)
 
 
 17. září  2014
 
KAMARÁDSKÉ DOPOLEDNE SE ŠKOLÁKY
 
Školáci z prvních tříd ZŠ přišli mezi nás.Už jsme se na ně moc těšili, jelikož  nám jsou stále v živé paměti. Není to tak dávno, co opustili "bránu" naší školky. Celá zahrada patřila všem a věřte, že bylo opravdu živo. Kamarádi se vítali, průlezky, písek a hračky, nezahálely. Každý si našel své:-)