Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akce 2016/2017

22. 8. 2017

Co jsme všechno zažili

Dog dancing v MŠ

V úterý 20. 6. nás do školky přijela navštívit milá slečna Alena Smolíková se svými pejsky Kirou, Keisy, Jerrynkou a Britney. Děti se s pejsky nejdříve seznámily a daly si krátkou rozcvičku. Potom pejsci dětem předvedli jak umí tančit. Zasloužili si za to od dětí velký potlesk a od své paničky dobré pamlsky. Děti si mohly vyzkoušet, zda i je budou pejsci poslouchat. Poslouchali. Ještě se všichni vyfotili a pak už jsme se s pejsky museli rozloučit.

Oslava Dne otců

Ve středu 14.6. děti oslavily se svými tatínky Den otců. A jak se slavilo? Nebyly žádné básničky, písničky ani přáníčka. Ale společné zábavné odpoledne na zahradě MŠ, kde děti a jejich tatínci plnily (ne)lehké úkoly, se kterými si s vervou poradily. Házelo se polenem, zatloukaly se hřebíky, skládala vlaštovka z papíru, přenášela se voda, jezdilo na speciálních lyžích, ale asi největší úspěch měla jízda v kolečku kolem školky. Po splnění úkolů děti dostaly malé dobrůtky a společně s tatínky připravily táborák na opékání buřtů.

ZOO STĚŽERY 12.6.2017

Dnes jsme s dětmi vyrazily na oblíbený batůžkový den do nedaleké mini ZOO Stěžery. Jely jsme městskou hromadnou dopravou, šikovní předškoláci pomohli cestou kamarádům ze třídy motýlků. Všichni se moc těšili, jaká zvířátka nás přivítají. Děti jim v batůžku z domu vezly dobrůtky- mrkve, jablíčka, usušené pečivo. V ZOO jsme se rozdělily do skupin, abychom si prohlídku pořádně užily. Věnovaly se nám dvě milé paní průvodkyně. Děti se dozvěděly spoustu zajímavých informací o cizokrajných a tuzemských zvířátkách, mnoho z nich si mohly pohladit a nakrmit. Odvážlivci si mimo jiné také hladili hada, chameleona, leguána, papouška kakadu… Dále jsme zahlédly klokana, pumu americkou, dikobraze, velbloudy,…. Během prohlídky se děti posilnily malou dobrůtkou od maminky, třída motýlků  se vrátila měst. dopravou a předškoláci zakončili výlet procházkou, za príma počasí, zpátky do MŠ.
 

Zahradní slavnost 2017 - Život v trávě

Ve čtvrtek 8. 6. jsme se všichni dočkali již dlouho očekávané tradiční akce - Zahradní slavnosti. Letošní téma bylo "Život v trávě" - takže zahrada MŠ se hemžila malými mravenci, beruškami, motýlky a dalšími tvory z hmyzí říše. Děti dlouho a pilně nacvičovaly tanečky, které se jim tento den moc vydařily. Velký potlesk byl toho důkazem. Po představení a poděkování nejen rodičům byli ,,Kabrňáci" předškoláci pasováni na školáky. Rodičům slavnostně slíbili, že se ve škole budou pilně učit. Všechny děti si  připily dětským šampaňským a začala velká diskotéka s bohatým rautovým občerstvením.

Oslava Dne dětí

Ve čtvrtek 1.6. oslavily děti svůj svátek v pirátském stylu. Na zahradě MŠ plnily nelehké pirátské úkoly, na které přihlížel hlavní pirátský kapitán. Děti chodily po lávce, házely míčky do žraloka, chytaly ryby a trénovaly hod kroužkem na kotvu. Odměnou všem byl nanuk a zábava na skákacím hradu se skluzavkou.

DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ

Nové a moc pěkně dopravní hřiště  v Třebši jsme s dětmi navštívily v pátek 19.5. Po dobu dvou týdnu si děti osvojovaly znalosti o dopravních prostředcích, chování ve městě a na silnicích, takže mohly ukázat co už umí a jak jsou  připravené na „opravdový provoz“.
Na začátek se děti na hřišti posilnily dobrou svačinou a pak nás už přivítala milá paní policistka. Povídala si s dětmi o její práci, o pravidlech silničního provozu,  zodpovídala dotazy dětí. Poté přišli mezi nás další dva členové policejní stanice, kteří s dětmi sehrávali situaci na přechodu a v neposlední řadě děti mnohokrát rozesmáli svou vtipnou pantonimou.
Všechny děti si zapůjčily dle vlastního výběru koloběžku nebo odrážedlo a mohly „vyjet“ do provozu. Děti byly moc šikovné, snažily se jezdit dle pravidel, dodržovat předpisy, zvládaly i kruhový objezd a železniční přejezd.
Nakonec si ještě pohrály na dětském hřišti v areálu sportovního hřiště a pak jsme se už vyčerpaní vraceli zpátky do MŠ.

PUTOVÁNÍ ZA KOUZLEM PŘÍRODY
Ve čtvrtek 18.5. jsme se s dětmi vydaly do Šimkových sadů, již na  2.ročník  Setkání hradeckých mateřských škol, pořádaných za spolupráce našeho města. 
Každá školka měla pro ostatní  připravené tématické stanoviště z přírody, kde děti plnily různé zábavné úkoly, u kterých rozvíjely své znalosti, dovednosti, ukázaly smysl pro tým a sportovního ducha.
Přálo nám krásné počasí a děti si dopoledne moc užily.

Hastrmánek Hvízdálek - divadlo v MŠ

Dnes 15. 5. nás ve školce opět navštívilo Východočeské dechové kvinteto s hudební pohádkou " Hastrmánek Hvízdálek". Děti  poznaly dechové nástroje - klarinet, příčnou flétnu, lesní roh, fagot a hoboj. Zpěvem za doprovodu hudebních nástrojů děti pomohly Hvízdálkovi najít jeho oblíbenou písničku " Holka modrooká". Zazpívaly si také písničky " Skákal pes", " Černé oči jděte spát" a mnoho dalších.

Chvilka pro moji maminku - besídky pro maminky

- 10. a 11. 5. 2017

Ve středu a ve čtvrtek si děti ze třídy Berušek a Motýlků připravily krátkou besídku a tvoření pro maminky. Děti říkaly básničky, zpívaly i tančily. Poté maminkám předaly přáníčko nebo dopis, ve kterém se maminky dozvěděly jak je vidí jejich děti, a kytičku.Společně s maminkou si děti z Motýlků vyrobily rámeček na fotografii a děti z Berušek dekorovaly srdce pomocí techniky decoupage.

Malá technická univerzita - Malý energetik - 11. 5.

Dnes nás ve školce naposledy navštívila paní Simona z Malé technické univerzity. Společně s dětmi si povídala o využití elektrické energie. Děti z kostek stavěly elektrické vedení, které vedlo až k nim domů. Děti byly moc pochváleny za to, jak moc věcí si pamatují z předešlých sedmi lekcí - jak správně stavět z kostek dům, aby nepadal, jak se třídí odpady, jak společeně stavěly, město, rozhlednu a mnoho dalších staveb. Na závěr každý obdržel nejen diplom Malý energetik, ale také osvědčení s titulem MISRT STAVITEL - za všechna setkání.

Dravci v MŠ

V pátek 5. 5. naši školku navštívil pan sokolník s dravými ptáky a sovami. Děti si mohly z blízka prohlédnout dravé ptáky, kteří žijí v naší přírodě. Viděly káně, poštolku, orla a další... Pán dětem povídal o výcviku a užitku těchto dravců. S sebou také dětem přivezl ukázát cvičenou fretku a mysliveckého psa. Kdo měl zájem mohl se s dravcem vyfotit.

Čarodějnický rej

Ráno se do naší školky začaly slétat čarodějnice a čarodějové na všech možných typech košťat. Některé čarodějnice přišly bez koštěte, protože dnešní počasí dobrému letu moc nepřálo. Ale i tak se čarodějnický rej vydařil. Čarodějové nižší kategorie ( třída motýlků :-) ) soutěžili v letu na koštěti, předvedení svého čarodějnického umu - kouzlení a také v čarotanci. Čarodějové a čarodějnice vyšší kategorie ( třída berušek :-) ) měli soutěže a zkoušky o trochu těžší. Plnili slalom s koštětem, přeskakování a podlézání kouzelného koštěte, míchání kouzelného lektvaru, po kterém poznali zda je čaroděj nebo čarodějnice pravá - nikdo se v žábu ani ropuchu nezměnil :-). Společně si čarodějové a čarodějky nižší i vyšší kategorie zatančili na diskotéce, na které dostali diplomy a malou odměnu.

Hudební vystoupení - BROUČCI
27.4. 2017 Dnes jsme s dětmi navštívili hudebně dramatickou pohádku  v ZUŠ Habrmanova - Broučci. Představení se konalo v koncertním sále, kde se nám představili  mladí tanečníci se svou choreografií,  zpívaným příběhem, který doplnili o  pěkné kostýmy.
Dětem se vystoupení líbilo a už se také těší na jejich nadcházející představení pro maminky.


Exkurze - Archeopark Všestary 19. 4. 2017

Děti ze třídy Berušek brzy ráno odjely objednaným autobusem na exkurzi do Archeoparku ve Všestarech. Zde se seznámily s životem pravěkých lidí. Vyzkoušely si jak pracují archeologové - vyhledávaly předměty v písku, prosívaly je a ometaly. Ve vnitřních prostorech archeoparku nalezené předměty prozkoumávaly a určovaly dobu, ze které pochází. Poznávaly kámen, hliněné předměty, bronzové, měděné a železné, ... Všem dětem se povídání a poznávání nových věcí moc líbilo a prý se ještě někdy přijedou podívat i s mamkou a taťkou :-) .

Malá technická univerzita - Malý zpracovatel odpadů

Velikonoční ateliéry

Divadelní představení Cepík
Dnes nás navštívilo divadlo Cepík - tentokrát se děti staly součástí cirkusového představení. Pobavil je neposedný klaun, zatančili si s baletkou, vyzkoušeli  drezůru zvířat,  naučili se  pohybovou říkanku.
Děti si představení užily a velkým potleskem poděkovaly

Návštěva 1. třídy ZŠ

V pátek 31. 3.se třída Berušek šla podívat do 1. třídy ZŠ ve Svobodných Dvorech. Zde na děti čekaly milé paní učitelky a spousta kamarádů. Děti si vyzkoušely, jak probíhá výuka ve škole. Společně poznávaly barvičky, mláďata, jarní kytičky....I naši předškoláčci ukázali, že už poznají některá písmenka a že umí i počítat. Společně s prvňáčky si také zahráli hru na poznávání zvířátek a zapívali si jarní písničku. Na závěr všechny děti dostaly sladkou odměnu. Paní učitelka děti pochválila a už se bude těšit na září.

Probouzení broučků

V pátek 24. 3. se všem dětem podařilo probudit broučky ze zimního spánku.Zazpívaly jim krásné jarní písničky a básničky. Na zahradě si děti vyzkoušely broučkové úkoly.U mravenečků si vyzkoušely slalom.Berušce házely na křidélka puntíky. Poznávaly různé druhy hmyzu a skládaly broučkové puzzle. Společně namalovaly na chodník u MŠ krásné kytičky i s broučky.Po krátkém hledání na zahradě děti našly domeček s broučky a i s odměnami za splnění úkolů.

MEDVÍDKOVA NEMOCNCE
7.3.2017
V úterý po obědě jsme se moc těšili na návštěvu studentů Lékařské fakulty v naší školce. Děti v tento den přinesly oblíbeného medvídka a vymyslely mu nějakou nemoc. Tím se dostaly do role rodiče, a mohly tak beze strachu přihlížet základním vyšetřením, která jsou na medvídkovi - pacientovi prováděna. Později se všichni proměnili na lékaře a sestřičky a zábavnou formou hry se zapojili do činnosti.
A že bylo nemocí. Od bolesti hlavy, bříška, zlomenin, zánětů středního ucha až po operace. Školka se rázem proměnila v čekárnu, ordinaci, rentgen, chirurgii, EKG,  ošetřovnu a operační sál. Naše cesta z čekárny vedla k paní doktorce, která prohlédla pacienta, vypsala kartu, poslechla si srdíčko a poslala pacienta dál k odborníkovi.
Na rentgenu si děti prohlédly snímky a dle potřeby pokračovaly na improvizovaný operační sál. Vybaveni rouškou a sterilním oblečením asistovaly nebo alespoň držely palce při operačním zákroku. Zjistily, že pomáhat je důležité, přirozené a není potřeba mít strach. Vždyť plyšáci ani neplakali J. Vyzkoušeli jsme si měření teploty, obvazování, aplikaci injekcí, připravovat léky i snímkovat.
Nakonec děti provedly operaci na velkém medvídkovi Olíkovi. Bolelo ho bříško, nejdříve mu aplikovaly injekcí léky na uspání, zavedly do žíly výživu, podaly narkózu. Když už medvěd spinkal, rozřízly bříško, zkontrolovaly orgány a správně je pojmenovaly. Celý tým naše děti velmi chválil. Bříško zase zašily a když se medvěd probudil po operaci, byl už zase zdravý.

EXKURZE PETROF
23.2.2017

Dnes jsme se vydali na exkurzi do světoznámé továrny Petrof. Poctou nám bylo nejen to, že jsme byli první školka, kterou Petrof přijal na svou exkurzi muzea, ale zároveň nás provázela i milá a usměvavá  paní Ivana Petrof.  
Děti se dozvěděly,  jaké druhy klavírů a nástrojů se tu vyrábí,  z čeho jsou vyrobeny, jaké dřevo se používá,  např. kolik součástek obsahuje jeden klavír- takové velké číslo 8 000 si ani nedokázaly představit J.
Děti zaujalo, že než se vyrobí jeden klavír, uplyne velmi dlouhá doba. Představte si, že je to od vánoc  do září než půjdete, předškoláčci, do první třídy.
V muzeum se na nás usmívala  také spousta fotek, kde jsou různí  prapradědečkové a praprababičky z rodu Petrof, děti se dozvěděly důležitost předávání řemesla, i když  v dnešní době již nějakou práci zastávají stroje.
Děti viděly v otevřeném pianu jak vzniká tón a na památku si odnesly domů kladívko z piana, o kterém víme, že se vyrábí z ovčí vlny.Nakonec nám v promítané pohádce zahrál i zajíc s myškou na klavír a až povyrosteme, rádi nás přivítají na prohlídce i ve výrobě. Budeme se těšit.

 

Malá technická univerzita- Stavitel mostů

22. 2. 2017
Dnes nás již poněkolikáté navštívil pan Radek Beneš z Malé technické univerzity.
Pomocí pohádkového příběhu se děti seznámily s naším nejvýznamnějším českým panovníkem Karlem IV.  Dozvěděly se poznatky z historie Karlova mostu, vyzkoušely si je například házením „vajec do malty“, jelikož pověst říká, že při stavbě Karlova mostu se přidávala do malty vajíčka smiley.
Dozvěděly se o stoleté vodě, poznaly důležitost pilířu a oblouků. Děti se učily vázat cihly, aby jim most nespadl.
Týmová spolupráce byla důležitou součástí dnešního projektu a nakonec děti vyzkoušely na vlastní “nohy”, jak pevný Karlův most se jim podařilo postavit.
Už se moc těšíme na další lekci.

DIVADLO CEPÍK
20.2.2017 Dnes nás v mateřské školce podruhé navštívilo divadlo zaměřené na zdravou výživu dětí -  Cepík.
 Děti si osvojily a prohloubily znalosti díky zábavné  pohádce s naším známým  kamarádem, malým chlapcem Cepíkem.
V pohádce vystupovala lesní zvířátka, které při pití sladkých limonád bolelo bříško a  kazily se jim zoubky. Děti pochopily,  jak je důležité pít také čistou vodu. Nakonec děti dostaly do třídy semínka slunečnice, abychom si dokázaly, že bez vody není život.
  „Vše co žije, vodu pije“ si Cepík prozpěvoval celé představení a my už to víme také.

 

Karnevalový týden

HUDEBNĚ -TANEČNÍ DEN

Dnes se děti seznámily s „Karnevalovým týdnem“. Každý den nás čeká zábavné dopoledne, které  zakončíme slavnostním čtvrtečním karnevalem.
Dnes jsme pořádně rozpohybovali naše tělo. S pomocí šátků, třásní a našich prima tanečních nápadů jsme si zaskotačili na známé písničky a učili se text nové písničky, která bude překvapením na zahradní slavnost.

 

CIRKUSOVÝ DEN
Dnešní dopoledne si děti užily v duchu „Jak to chodí v cirkuse“
Někteří už cirkus navštívili, proto i svými prima nápady přispěli do našeho „cirkusového dovádění“.
Nejdřív jsme si takový cirkus postavili. K tomu nám posloužil velký padák J. Ve stanu to pěkně foukalo, ale o to větší to byla legrace.  Poté se nám představili účinkující……
Hráli jsme si na žongléry,  tanečnice, akrobaty, děti strach z tygrů odbouraly prolézáním strachového pytle, na chvíli se z nás stali i provazochodci.
Cirkusové vystoupení se dětem povedlo a teď už se můžeme těšit, až nějaký ten cirkus navštíví naše město.

KARNEVALOVÝ ATELIÉR
Dnes jsme vyzkoušeli naše šikovné ručičky. Děti si vyráběly karnevalovou škrabošku - zvířátko jako například veverku, žabáka, kočičku. Největší úspěch měli jistě netopýři J, které si děti  dle vlastní fantazie vyzdobily.
Předškolní děti si navíc vyrobily vlastní fotorámeček, kam si založí svou karnevalovou fotku.

Zimní pozdrav zvířátkům

Děti si celý týden povídaly o lesních zvířatech a ptácích, kteří žijí kolem nás. Naučily se, která zvířátka přezimují, která spí zimním spánek, kteří ptáci odlétají do teplých krajin a kteří ne. A také se dozvěděly, jak zvířátkům pomáhat. Zima vládne pevnou rukou a proto jsme se společně s dětmi rozhodly postarat o zvířátka v nedalekém lesíku. Děti ráno do školky přinesly samé dobroty - tvrdé pečivo, jablka, mrkve a zrníčka. Společně jsme vše odnesly a zvířátkům popřály dobrou chuť.

Exkurze - Malá vodní elektrárna Hučák

Ve čtvrtek 26. 1. vyjela třída předškoláků na exkurzi do Malé vodní elektrárny Hučák. V infocentru nás přivítala milá paní, která nás elektrárnou provedla od které jsme se dozvěděli spoustu důležitých a zajímavých infomací. V učebně děti shlédly krátký animovaný film o panu Cvrčkovi, který si postavil několik druhů elektráren. Poté si expozici seznámili jakse dají využívat tzv. obnovitelné zdoje - voda, vítr, slunce, země. Děti si pohrály s plachetnicí, solárními autíčky, vyvolaly tornádo a viděly jak fungují turbíny atd. Nakonec mohly děti navštívit i stoletou stále funkční elektrárnu a také  se dozvěděly proč se elektrárna jmenuje Hučák.

PŘÍBĚH PASTELEK  - AUTORSKÉ ČTENÍ - 19.1.

Dnešní vystoupení si užila třída Motýlků i Berušek poslechem krásných písniček o barvičkách. Příběhem provázel prima kluk Kryštůfek, který nerad maloval. Jednou jako dárek dostal pastelky a tím začal tento příběh.  Děti společně s Krystůfkem v jeho snu prožívaly dobrodružství společně s barevnými pastelkami. Všichni si během programu zatančily, nakreslily obrázek, procvičily barvy a společně zazpívaly.  

Malá technická univerzita - Malý projektant 11. 1.

Dnes jsme se těšili na další návštěvu z Malé technické univerzity, s milou paní instruktorkou Simonou.
Ve vteřině se z nás stali malí projektanti a pomocí plánů a kostek Lega se nám povedlo vyprojektovat svou vlastní Jabloňovou ulici. 
 Projektanti se učili orientovat v technických výkresech – samozřejmě k naší budoucí ulici. Vybudovali vodovodní sítě – víme, že se zakreslují modrou barvou. Dle plánku děti postavily vodojem, zapojovaly pouliční osvětlení. Že správně stavíme jsme si ověřili, když se  rozsvítilo opravdové světlo pouličních lamp  z Lego  kostiček.  Společnými silami stavitelé provedli výstavbu kanalizace a vše odvedli do čističky odpadních vod – to je ta nečistota z rukou a  proto je zakreslena  černou barvou.

Dětem se dnešní projekt opravdu povedl, paní instruktorka jim udělila diplom a prozradila nám, že příště budeme stavět mosty. Už se moc těšíme.

Vánoční výlet Staré hrady

Poslední dny ve školce před příchodem Ježíška jsme si užili vánočním výletem na Staré hrady.
Cesta objednaným autobusem nám pěkně utekla při promítané pohádce. Před hradem nás již čekala hodná čarodějnice, která nás zavedla do pohádek čaroděje Archibalda I. a to  v tajemném zámeckém sklepení.  Tady našli svůj domov umounění dobráčtí čertíci, vodníci, skřítkové a veselí strašidláci. Čarodějnice vyprávěla ke všem nezbedníkům pěkné příběhy, u kterých se děti zasmály a také se jim líbila zvláštní jména – např. čertice Elixíra, skřítek Meducínek, dráček Šmudlonoska, skřítek Láskulín.
Obří rodinka nás překvapila svou velikostí a ochočený tříhlavý drak z lesního království byl krásně zelený ,ale ještě že spal.
Výlet byl moc prima a teď už jen děti odpočítávají dny do přichodu Štědrého dne.

 

Malá technická univerzita – Malý inženýr - 14. 12.
Dnes nás potřetí navštívila Malá technická univerzita s projektem Malý inženýr. Paní lektorka Simona nás provedla zábavnou formou další částí při výstavbě domu a to základy inženýrských sítí,  učila barevné značení  rozvodů -  domovní rozvod elektřiny, vody, odpadů.
Děti se dozvěděly např. kdo je instalatér, co je spád, čerpadlo, vodojem. Vše si zkusily hravou formou, například proplétaly barevné provázky, kde jim vznikl spád, aktivně se zapojovaly  a současně si z lega postavily půdorys domu, zapojily rozvody. Kdo správně rozvedl elektřinu, rozsvítilo se mu světýlko.
Všechny děti byly moc šikovné, paní instruktorka nás moc pochválila.

Ježíšek v MŠ - 14. 12.

Rok se překulil a my jsme byli nedočkaví, jestli i do naší školky opět zavítá Ježíšek.
Děti se na něho pěkně připravily. Měly upečené cukroví, uklizené hračky a připravené drobné dárečky a přáníčka pro rodiče.
 Najednou zazvonil zvoneček a pod stromečkem na nás čekaly dárky.
Každý si našel to své, co má rád a v čem může uplatnit svou zvídavost. Ježíšek od Berušek se zaměřil na vědeckou laboratoř. Donesl dětem opravdový laboratorní mikroskop, zkumavky, lupy, zvětšovací krabičky a vodní lupu, demonstrační modely životního cyklu motýla, žáby a mravence, živé krystaly.
Chlapci s nadšením složili nové metrové puzzle Vesmír, holčičky se těší až vyzkouší lis na květiny a založí si vlastní herbář.
U Motýlku Ježíšek  dětem udělal také radost. Donesl oblíbenou stavebnici Magformers,  puzzle s krtečkem, dřevenou magnetickou stavebnici, ze které se staví krásné hrady a hlavně se nikdy nezboří J, holčičky obdaroval holčičí vláčkodráhou a  růžovým  hradem, chlapci byli nadšení z letadel, auta a z velké dřevené hasičské stanice.

Muzeum - Kralické betlémy - 13.12. třída Berušek

Předvánoční atmosféru dřívější doby jsme dnes s dětmi zažili v muzeu při návštěvě Kralických betlémů. Děti se seznámily s historií  dřívější doby - obživou řezbářů.
Paní průvodkyně dětem vyprávěla, jak betlémy vznikají. Od počátečního špalíčku dřeva přes různé stupně řezání až po barvení. Hledali jsme v betlémě různé postavy od Ježíška, Marie a Josefa přes kominíčky, hudebníky, obyčejný lid a zvířátka, která šla k Ježíškovi. Nakonec si děti v ateliéru nakreslily vlastní betlém.
Cestou zpátky do MŠ jsme se zastavili na adventních trzích na Masarykově náměstí a prohlédli si velký vánoční strom.

Vánoční pečení cukroví - třída Berušek - 9.12.

Dnes jsme se ve školce s dětmi naladili na Vánoce pečením cukroví.
Děti se oblékly do zástěrek a s chutí se pustily do díla.
 Na zahřátí jsme si zazpívali písničku Cukroví, připravili si vánoční koledy k poslechu a pak už to šlo samo. Děti dle receptu míchaly ingredience, vážily mouku a hnětly těsto.
Pracovaly jako sehraný tým a výsledkem byly moc dobré Raffaelo kuličky a šlehačkové cukroví. Samozřejmě jsme trochu ochutnali jako správní cukráři a zbytek si schovali na  Ježíška ve školce. Už se nemůžeme dočkat, co nám nadělí.

Sférické kino - Polaris

Ve středu 7. 12. jsme šli všichni do školky K Meteoru, kde na nás čekalo veliké překvapení. Uprostřed třídy stál ooobrovský stan ve tvaru balonu. Uvnitř to vypadalo jako ve hvězdárně. Když jsme vstoupili do balonu a lehli si na měkké podložky, začalo promítání filmu Polaris. Tučňák James a medvěd Vladimír nás vzali na velkou vesmírnou výpravu raketoplánem. Poznali jsme souhvězdí,Mars a Saturn, a poté honem zpátky na zem. Po promítání děti dostaly na památku malou omalovánku.

Čertí školka aneb Mikuláš v MŠ - 5. 12.

Bylo, nebylo, jedno peklo. A v tom pekle měli . . . Tuto pohádku všichni dobře znají a proto se i naše školka v tento den proměnila v malé pohádkové peklíčko. Hned ráno se ve školce scházeli malý čertíci  a andílci. Paní učitelka si je očernila na tváři, aby nikoho z nás čert  neodnesl.
 U stolečku  si vyrobili čertíka na špejli a chystali čertí řetěz. Omalovávali jsme čertí a mikulášské omalovánky. Postavili jsme si peklíčko s ohněm, zatančili si čertí tanečky.
Děti objevily v ohni horké pekelné  brambory, které si oloupaly a snědly. Vymýšleli jsem si zvláštní čertí a andělská jména a zkoušeli nejhezčí  čertovský  škleb. Zahráli jsme si pohybovou hru Strašidlo a hru pekelné brambory. Nikdo se nechtěl spálit.
 Jenže pak tu zahřmělo a přišli čerti s Mikulášem.
Pro děti měli nachystané spisy - Čertoviny a Pochvaly. Rozdali nám dárkové balíčky a děti jim na oplátku přednesly čertí básničky a zazpívaly písničku.
Téměř bez slziček jsme se s nimi statečně rozloučili a domluvili si návštěvu opět na  příští rok.

Rozsvícení Vánočního stromu u MŠ - 30. 11.

Se začátkem adventu jsme společně s dětmi a jejich rodinami rozsvítili na zahradě MŠ  vánoční strom. Nejprve si děti vyrobily krásné ozdobičky, které s rodiči pověsili na strom. Všechny děti měly v šatně připravený nafouknutý balonek, na který přivázali své vánoční přání a společně s kamarády jej vypustily k Ježíškovi. Balonky krásně letěly a i dospělí si určitě tajně něco přáli, protože o vánocích se splní i všechna přání.  Vánoční atmosféru navodil i zahradní altán, který se pro tento čas proměnil v betlém, u kterého děti zatančily a zazpívaly krásné vánoční písně. Vystoupení se dětem moc povedlo a určitě ukápla nejedna slzička dojetím.

Divadlo Drak - O pejskovi a kočičce

Ve středu 23. 11.  jsme jeli MHD do Divadla Drak na představení O pejskovi a kočičce. Známá pohádka zavedla děti do světa snění, kdy sestřička s bratříčkem zažívají společně s pejskem a kočičkou jejich pohádková dobrodružství - Jak si pejsek roztrhl kalhoty, O panence, která tence plakala, Jak pejsek s kočičkou myli podlahu....Loutky, živá hudba, světelné efekty a imaginace byly pro děti hlavním prostředkem komunikativního představení.

Divadélko Kozlík v MŠ  - Perníková chaloupka

Dnes 21.11. k nám  do MŠ zavítalo loutkové divadlo Kozlík s představením známé pohádky s Jeníčkem a Mařenkou. Děti poutavě sledovaly množství krásných loutek, které vystoupení  provázely a také výrazné kulisy,  které se nám moc líbily. Nakonec jsme mohli nakouknout do „zákulisí“  - loutky si zblízka prohlédnout, osahat, milá paní divadelnice nám zodpověděla, jak a z čeho se pohádkové bytosti  vyrábí.

Výstava železnic

Dnes jsme  s dětmi navštívili  výstavu na Hlavním vlakovém nádraží - Výstava  železnic.
Pan průvodčí nás provedl mezi modely vláčků, různých nádraží, krajinou a tunely, prostě tam, kudy při cestování vlakem můžeme projíždět.
Děti zaujatě sledovaly,  jak je která mašinka rychlá, která co veze a kde se zase objeví.
Poznali jsme  vlaky dopravní, osobní, motorové-dieslové, parní vláčky.  Viděli jsme také modely jeřábů, vojenské techniky a nehodových prostředků. Byly tu modely z různých koutů světa, jako ruské, americké a také od českých modelářů .
Exkurze se nám líbila a příští rok zase vyrazíme.

 

Vyhlášení výtvarné soutěže - ,, V říši hmyzu´´

V září byla vyhlášena výtvarná rodinná soutěž na téma: ,, V říši hmyzu´´  Všechny krásné výrobky byly vystaveny v šatnách, kde mohli všichni hlasovat pro tři výrobky. Hlasovat přišli i kamarádi ze školky K Meteoru. Poté jsme už netrpělivě čekali, jak to vše dopadne. Výrobky byly velice, krásné a nápadité, proto byly oceněny všechny a na stupně vítězů se postavili:

1. místo - Tomáš Skaunic

2. místo - Lukáš Souček

3. místo - Linda Králová

 

Cepík - divadelní představení

Dnes  8.11. k nám zavítalo divadelní představení CEPÍK.
Zahrálo nám pohádku o chlapečkovi Cepíkovi, který cestoval v létajícím talíři vesmírem po různých planetách. Ale nebyl to obyčejný létající talíř, byl to jídelní talíř. Na planetách  ochutnával, co se tam právě pěstuje.  Děti  se dozvěděly, jak je důležité jíst zdravě, jaké potraviny si vybírat, nebát se barviček – že i například zelená paprika je chutná a není zelená proto, že  je nezraláJ.
Naučilli jsme se krátkou říkanku, kterou využijeme při stolování ve školce                       a  na nás bude dohlížet kamarád maňásek Cepík, kterého  děti dostaly na památku.

Uspávání broučků

Dnes se od rána u nás ve školce scházeli samí broučky - motýlci, berušky, mravenečci.....dnes byl den, kdy šli všichni broučci spinkat do svých postýlek, kde přečkají zimu a probudí se až na jaře. Děti si hned po svačince mohly vyzkoušet jak je těžké ustlat postýlku pro malého i velkého broučka, jak pavoučči namotávají pavučinku. Děti si také zkusily postavit mraveniště a že ani stonožka to nemá vůbec jednoduché, když si musí obléknout sto ponožek. Na zahradě MŠ jsme společně s dětmi našli každý svého broučka ( namalovaný kamínek), dali ho do domečku ( do krabičky z listí a klacíků) a zazpívali jsme společně Mravenčí ukolébavku.

Navečer, kdy už je jindy školka zamčená a čeká na další den, se do školky slétli broučci ze třídy předškoláčků a rozhodli se, že budou ve školce spinkat. Před usnutím si děti vyzkoušely noční cestičku světlušek, vyrobily si na památku svého pavoučka pro štěstí a posilnily se dobrůtkami, které připravily šikovné maminky. Pak už začala pohádka na dobrou noc. Ráno se děti nasnídaly a než si je maminky a tatínkové vyzvedly, tak si stihly ještě chvilinku pohrát.

Malá technická univerzita – Malý architekt

Dnes 2.11. nás podruhé navštívil zástupce technické univerzity. Dětem se představil nový lektor, který nás provázel lekcí s názvem Malý architekt.
Děti se učily správnou skladbu zdi – stavěly z kostek lega tak, aby dům měl pevné základy, poznaly druhy domovních zdí, učily se hravou formou čtení technického výkresu, co je půdorys domu, čemu se říká obvodové zdi a příčky. Stát se na chvíli architektem děti moc bavilo a těší se na příští návštěvu.
Na konec si zasloužily diplom Malého architekta.

Kocourek Mourek - divadlo v MŠ

V pátek 21. 10. k nám do školky přijelo malé divadélko a zahrálo nám pohádku ,,Kocourek Mourek´´. Malý kocourek se společně s dětmi musel naučit několik kouzelných slovíček -  dobrý den, prosím, děkuji , .... a také jak se má správně chovat - že není hezké lhát, atd. Celou pohádku provázely krásné písničky. Brzy se budeme těšit na další krásnou pohádku.

Knihovna - Míček Flíček

Dnes jsme se po měsíci vydali  na návštěvu městské knihovny v Kuklenách.
Čekal nás hezky připravený program s názvem „Míček Flíček“. Vystupoval v něm míček, ale hlavně také podzimní létající drak. Děti si užily vyprávěnou pohádku,  bubnovaly na kastrůlky, slepovaly  hrnečky, které  rozbil neposedný míček  a také se proletěly na ocasu zamračeného draka.
Prohlédli jsme si moc hezké obrázkové knížky a cestou zpět jsme se prošli na autobusovou zastávku. I když nám nakonec přece jen zapršelo, vůbec nám to nezkazilo náladu a už jsme se těšili na oběd.

Poprvé na hvězdárně

Dnes jsme vyjeli na očekávaný výlet, na který se tématicky připravujeme od začátku týdne. Děti byli již seznámené s některými jevy vesmíru, jako je sluneční soustava, souhvězdí a třeba také jakou práci má kosmonaut. Takže jsme se moc těšili, že si to budeme moci na hvězdárně tak trochu „prožít“. Jeli jsme hned po svačince objednaným autobusem. Pan řidič pustil na cestu pohádku, takže nám to rychle uběhlo. Na hvězdárně nás mile uvítala paní průvodkyně a pohodlně jsme se mohli usadit v promítacím sále. Děti upřímně žasly nad velkou velikostí kopule a krásného nebe, o kterém si mysleli, že je opravdové. Poznali jsme, jak se nebe mění v závislosti denních hodin, jak slunce obíhá kolem Země, ověřili jsme si různá souhvězdí a jejich názvy – i když některá mají opravdu těžká k zapamatování J. Také jsme se podívali na měsíc, jeho krátery a v neposlední řadě jsme se dozvěděli, jak dlouho je kosmonaut v oběžné družici a jak se na ní dostane. Ne všichni se hlásily, že by se chtěly stát kosmonautem. Nakonec nás čekala pohádka “Měsíc u krejčího”. Krejčí šil šaty pro Měsíc, ale stále nemohl najít tu správnou velikost, jelikož Měsíc stale přibýval a ztrácel se. Exkurzi jsme si užili a už se těšíme, že si budeme moci vystavět hvězdárnu také z Lega.

Solná jeskyně a prohlídka Hlavního vlakového nádraží

Ve čtvrtek 6. 10. jsme poprvé vyjeli do solné jeskyně. Odjížděli jsme MHD hned brzy ráno. Než jsme vešli do jeskyně, tak jsme se nasvačili a seznámili se s pravidly, která se v solné jeskyni musí dodržovat. Poté už nás čekala krásná jeskyně plná krápníků, soli, hraček se skluzavkou a také televizí. Všichni se hned pustili do hraní. Na závěr nám paní pustila kousek pohádky - Šmoulové. Než jsme se vydali na zpáteční cestu do školky, tak jsme se posilnili sladkůstkou z batůžku. Jelikož solná jeskyně je kousek od hlavního vlakového nádraží naše cesta vedla přímo na nádraží. Zjistili jsme, kde si můžeme koupit noviny a něco dobrého před cestou vlakem,  kde se prodávají jízdenky a šli jsme se také podívat na nástupiště. Také jsme se zašli podívat na nově postavenou křižovatku Koruna. Vše jsme si dobře prohlédli, abychom mohli ve školce postavit další část našeho Lego městečka. Protože jsme toho hodně nachodili, svezli jsme se pár zástávek autobusem zpět do školky. Na krásný pobyt v solné jeskyni se budeme těšit každý čtvrtek skoro až do vánoc :-) .

Malá technická univerzita - Stavitel města - předškoláci

Ve středu 5.10. k nám do školky přijela milá paní lektorka z Malé technické univerzity.  Malá technická univerzita je zábavný program polytechnického vzdělávání. Názorně a jednoduše dětem předává základy techniky pomocí stavebnice Lego Duplo. Celkem nás čeká osm hodin zábavného programu:

  1. Stavitel města (co vše najdeme ve městě, tvorba mapy)
  2. Malý architekt (jaké známe místnosti v domě, stavba půdorysu podle technického výkresu)
  3. Malý inženýr (inženýrské sítě - rozvod vody, odpadu, elektřiny)
  4. Malý projektant (volné pokračování rozvodů elektřiny, vody a kanalizace)
  5. Stavitel mostů (stabilita, pilíře, stavba mostu)
  6. Stavitel věží (věže a výškové budovy, stavba Ještědu
  7. Malý zpracovatel odpadů (skládka, třídění x recyklace, odvětrání, izolace, co na skládku nepatří)
  8. Malý energetik (k čemu je nám elektřina a všechny ty dráty?, jak vzniká elektřina, stavba elektrárny) 

Dnes jsme se poprvé seznámili s tímto programem. Děti si povídaly o našem městě - jaké zde můžeme navštívit budovy a jak se označují a jaká je tu doprava. Poté ve skupinkách složily  část mapy. Z lega dupla postavily domy, které přidaly k mapě. Na závěr  vše zakreslily do prázdných map, které jsme si nechali ve třídě. Už se tešíme na příští měsíc, co budeme stavět :-)

Batůžkový den - Chlum

I za počasí, které nám dnes úplně nepřálo, jsme s nadšením ráno odjížděli na Chlum. Děti byly zvědavé, co nás čeká a co nového poznají. Ve školce jsme se ještě posilnili chutnou svačinou a vyrazili jsme na autobus. Třída Motýlků se šla podívat do MŠ Chlum, kde si děti pohrály a poté šly procházkou k muzeu 1866.
Třída berušek zamířila rovnou do muzea, kterým nás prováděla milá paní průvodkyně. Mohli jsme si vyzkoušet na vlastní kůži uniformu  Pruských i Rakouských vojáků, obtěžkat pušky, podívat se,  jak se nabíjely. Prohlédli jsme si miniaturu bojiště, poznali jsme, že ve válce nebyli pouze vojáci, ale i zdravotníci a další.  Nakonec si děti vyrobily krále ptačí říše-orla.
Poté jsme si prohlédli rozhlednu, letní divadlo a památník bitvy, kde  nás čekala malá sladká svačinka.
Ve školce jsme se pro představu, jak taková opravdová bitva vypadá,  podívali na interaktivní tabuli na záznam  ze 150. výročí, které bylo právě letos. Obzvláště kluci se zajímali o uniformy a jaké to ve válce asi bylo.

Hudební divadlo v MŠ - Jak šli muzikanti do světa

V úterý 27.9. přijelo do školky hudební divadlo, které dětem představilo netradiční pohádkové představení v podání Východočeského filharmonického kvarteta ,,Jak šli muzikanti do světa´´. Děti se seznámily s hudebními nástroji - Flétna, Fagot, Klarinet, Lesní roh, Hoboj a zahrály si na dirigenty.

Knihovna - předškoláci

Ve čtvrtek 22. 9. jela třída předškoláků poprvé do knihovny v Kuklenách. Kousek od knihovny jsme se šli podívat na nutrie a kačeny a pak už na nás čekala milá paní knihovce. Ta si pro nás připravila krásné povídání a hry na téma: ,,Sklizeň ovoce a zeleniny´´. Poté si každý prohlížel knihy a časopisy. Nakoukli jsme k princeznám, dinosaurům, do vesmíru a do mnoha dalších krásných knih. Když jsme se rozloučili s paní knihovnicí, vydali jsme se na cestu zpět do školky. Počasí nám přálo, proto jsme šli pěšky. Cesta příjemně utíkala a za chvíli jsme už byli ve školce na obídku.

Hurá do Tonga - 20. 9.

Od samého rána bylo tento den u nás ve školce slyšet : ,,já se těším´´ a ,, já půjdu na rybu a na sopku´´ apod. K tomu spousta radování a těšení. Ano. Starší děti jely objednaným autobusem do zábavního centra Tongo. Děti tu lezly do veliké ryby, která je spolkla :-) . Prolézaly obřím bludištěm se skluzavkou a míčkovou střelnicí. Dále si děti užily trampolíny všeho druhu, zdolávaly sopku, ze které sjely na skluzavce. Využily možnosti jezdit na různých typech odrážedel a tříkolek. Dopoledne rychle uteklo a už jsme se vraceli zpět do školky.

Jiráskovy sady - třída Berušek 14. 9.

Ve středu 14.9. vyjela třída Berušek - předškoláků na první poznávací výlet v rámci projektu Lego - ,,Naše město - Hradec Králové´´. Po svačince jsme vyjeli MHD do centra města. Procházkou jsme pokračovali do Jiráskových sadů.  Cestou jsme si ukázali zimní stadion, velkou a malou halu, pohled na Bílou věž, vodní elektrárnu Hučák. V parku jsme si všimli spousty zeleně, různých druhů stromů, barevných květin a keřů. Sady jsou obklopeny různými  cestičkami , které děti s nadšením  probíhaly  a na lavičkách posvačily dobrůtky z baťůžku.
Došli jsme k soutoku řek Labe a Orlice, kde děti krmily kačeny, nutrie i labutě.  V parku je vybudováno nové dětské hřiště, které si děti velmi užily. Pak už nás čekal návrat na výborný oběd.